Štítná žláza

Onemocnění štítné žlázy jsou velmi častá (jejich výskyt se udává až u 5 % populace, u žen středního a vyššího věku až u 15–20 %), jejich prvotní příznaky nemusí být nápadné a přitom včasný záchyt onemocnění pomůže předejít případným komplikacím. Laboratorní vyšetření je v diagnostice poruch štítné žlázy klíčové.

Onemocnění štítné žlázy

Problémy se štítnou žlázou většinou způsobuje náš imunitní systém, který ji nepovažuje za část těla a vyrábí proti ní protilátky – onemocnění štítné žlázy jsou tzv. autoimunitní. Rizikovými faktory nemoci jsou nedostatek jódu, dědičnost, onemocnění cukrovkou a ozáření organismu.

Pokud vám lékař diagnostikuje takzvanou hypofunkci štítné žlázy, znamená to, že je její funkce snížená. Žláza neprodukuje dostatek hormonů, a způsobí tak zpomalení veškerých procesů v našem těle.  Důsledkem je, že se cítíme unavení, pomalejší je i metabolismus, což způsobí přírůstek váhy, a problémy se zažíváním. Dalšími příznaky jsou také zimomřivost, deprese a padání vlasů. Většinu z těchto projevů často přičítáme životnímu stylu, hormonálním změnám (těhotenství, klimakterium), a mnoho z nich dokonce přehlížíme. Méně častým onemocněním je hyperfunkce neboli zvýšená činnost žlázy – ta produkuje naopak nadbytek hormonů. Projevy onemocnění bývají nápadnější. Štítná žláza se může zvětšit a nemocní jako by měli neustálý přebytek energie a trpí nervozitou. Vnějšími projevy jsou výrazné úbytky na váze, návaly horka, nadměrné pocení, bušení srdce a vypouklé oči.

Snížená funkce se léčí podáváním hormonů, a přestože začne žláza fungovat normálně, léčba bývá doživotní. Hyperfunkce se upravuje také pomocí léků, které zabraňují tvorbě hormonů. Pokud je příčinou nadměrné tvorby hormonu nezhoubný nádor (uzel), neléčená hyperfunkce může být i životu nebezpečná. V případě tohoto druhu onemocnění se musí příslušná část štítné žlázy chirurgicky odstranit a hormon se pak do těla dodává uměle, stejně jako v případě hypofunkce. Obě onemocnění (hypofunkce i hyperfunkce) často působí také pravidelnost menstruačního cyklu, a pokud je neléčíme, mohou způsobit problémy s otěhotněním. Rovněž se doporučuje projít vyšetřením krve před plánovaným těhotenstvím či v jeho počátku, protože nedostatečná činnost štítné žlázy vede ke špatnému vývoji plodu a zvýšenému riziku potratu.