Štítná žláza

Onemocnění štítné žlázy jsou velmi častá (jejich výskyt se udává až u 5 % populace, u žen středního a vyššího věku až u 15–20 %), jejich prvotní příznaky nemusí být nápadné a přitom včasný záchyt onemocnění pomůže předejít případným komplikacím. Laboratorní vyšetření je v diagnostice poruch štítné žlázy klíčové.

Vyšetření štítné žlázy

Hypofunkci i hyperfunkci štítné žlázy zjistíme z běžných krevních testů, které pacientovi předepíše ošetřující lékař buď preventivně, při zdravotních obtížích nebo v počátečním stádiu těhotenství. Na základě výsledků rozboru lékař doporučí vhodnou léčbu. Pokud výsledky ukážou, že máte hladinu hormonů mimo referenční hodnoty, většinou vás lékař pošle k odborníkovi – do endokrinologické poradny.

Vyšetření štítné žlázy pohmatem je součástí pravidelných preventivních prohlídek. V případě pozitivní rodinné anamnézy nebo problémů popsaných v sekci Onemocnění štítné žlázy si neváhejte říci o vyšetření z krve. Poraďte se o této možnosti se svým praktickým lékařem. Právě preventivní prohlídky pomáhají odhalit rané stádium nemoci a včas začít s účinnou léčbou.